Hivatkozástípusok

A $ jel használata

Hozzunk létre egy új munkafüzetet és egy üres munkalapra készítsük el a következő táblázatot!

A táblázatban különböző termékek vannak a rendelt mennyiséggel és a nettó egységárral. Ki kéne számolnunk a táblázat többi részét az euró árfolyamának és az Áfának a felhasználásával, amelyek a B8 és B9 cellában vannak.

Nézzük először a D oszlopot! Ide szeretnénk kiszámolni az egységárakat euróban. Az euró árfolyama a B8-as cellában van. Az eurós egységárak úgy fognak kijönni, hogy a forintban megadott egységárakat el kell osztanunk az euró árfolyamával, tehát például az első termék esetén: 12000/300.

Az első képlet a D2-es cellába kerül, tehát álljunk oda és hozzuk létre a képletet:

=C2/B8

hiszen a C2-ben van az egységár, a B8-ban pedig az árfolyam.

Az Enter billentyű leütése után megkapjuk a végeredményt az első termék esetében, amely teljesen rendben van.

Most szeretnénk megkapni az eurós értéket a többi termék esetében is, tehát a szokásos módon lemásoljuk a képletet egészen a D5-ös celláig.

Viszont, ha most jól megnézzük a végeredményeket a többi terméknél, látni fogjuk, hogy valami nem stimmel! (

A D3-as cellában túl nagy érték szerepel a másik kettőben pedig hibaüzenet. Mi lehet a baj?? (Ha a hibaüzenet nem látszik növeljük meg a D oszlop szélességét!)

Hát álljunk rá ezekre a hibás értékeket tartalmazó cellákra és nézzük meg a Szerkesztőlécen a program által kialakított képleteteket!

Például a D4-es cellában a következő képlet szerepel:

=C4/B10

A C4-gyel nincs is baj, hiszen a processzor egységára tényleg abban a cellában szerepel, viszont a B10, az nem jó. Az euró árfolyama, amivel az egységárat el kéne osztani nem a B10-es cellában van, hanem a B8-asban. A program az eredeti képlet másolásakor teljesen helyes csinálta, amit csinált, mert úgy ahogy eddig, a képletben szereplő cellahivatkozások sorazonosítóját növelte. Csak most a B8-as cella esetében ezt nem kellett volna, az lett volna a jó, ha lefelé másolásnál a B8-as cella B8-as is marad.

Konkrétan most azt szeretnénk elérni, hogy a képlet másolásakor a B8-as cellahivatkozás sorazonosítója (8), NE változzon. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy az eredeti képletben a B8-as hivatkozás sorazonosítója elé egy $ jelet írunk. Ezzel a $ jellel tudjuk a sorazonosítót "rögzíteni", vagyis másoláskor nem fog változni.

Tehát az eredeti képletet, (ami a D2-es cellában van) módosítanunk kell:

=C2/B$8

Álljunk a D2-es cellába és a Szerkesztőlécen módosítsuk a képletet!

(A $ jelet a billentyűzeten az Alt Gr+É billentyűkombinációval gépelhetjük be.)

Üssük el az Enter billentyűt és a képletet másoljuk le ismét a D5-ös celláig.

Láthatjuk, hogy most a végeredmények teljesen helyesek!

A program most a következő képleteket hozta létre a másolás során:

=C3/B$8

=C4/B$8

=C5/B$8

A 8-as elé írt $ jel rögzítette a cellahivatkozás sorazonosítóját.

Videó a képlet létrehozásáról

Most, hogy már ismerjük a $ jel jelentőségét a képletek létrehozásánál, számoljuk ki az E és F oszlop értékeit is!

Először a nettó fizetendő értékeket számoljuk ki a mennyiségi értékek és az egységárak alapján. Álljunk az E2-es cellára és készítsük el a képletet:

=B2*C2

Vajon szükségünk van most ebben a képletben $ jelre? Mivel a következő termék esetén a mennyiségi érték és az egységár is a következő sorban van, a képletben szereplő mindkét cellahivatkozás "csúszhat" lefelé a képlet másolásakor. Ide most nem kell $ jel. Tehát leütjük az Enter billentyűt és a képletet az E5-ös celláig másoljuk.

Videó a képlet létrehozásáról

Nézzük a bruttó fizetendő értékeket az F oszlopban! Itt az előbb kiszámolt értékekre és az áfa értékére lesz szükségünk. Hogy is számoljuk ki a nettó értékből a bruttót? (lásd: Egy kis matematika) Hát például az első termék esetén, amelynek a nettó fizetendő értéke 120 000 Ft, úgy jön ki a bruttó érték, hogy ennek a nettó értéknek kiszámoljuk az áfáját, majd hozzáadjuk saját magához:

120000+120000*0,27

Álljunk az F2-es cellára és készítsük el a képletet:

=E2+E2*B9

Gondoljuk végig, hogy van-e a képletben olyan cellahivatkozás, amit rögzítenünk kell. Az E2-es cellában szereplő nettó fizetendő érték az "csúszhat" lefelé, hiszen mindig a következő termékhez tartozó értékkel kell számolnunk, viszont az áfa értékét tartalmazó cellahivatkozás az nem csúszhat, mert mindig a 27%-kal, vagyis a B9-es cellával kell számolnunk. Ezért a képletben a B9-es hivatkozás sorazonosítóját rögzítenünk kell:

=E2+E2*B$9

Ha elkészültünk a képlettel üssük le az Enter billentyűt és a képletet másoljuk le az F5-ös celláig.

Láthatjuk, hogy a végeredmény helyes!

A munkafüzetet mentsük el a számítógépünkre cellahivatkozasok1 néven!

Videó képlet létrehozásáról

10. Feladat

Nyissa meg a 10_feladat munkafüzetet!

A táblázatban különböző tanulók vizsgán elért pontszámait látjuk. Számítsa ki a C oszlopba a B13-as cella felhasználásával, hogy százalékosan hogyan teljesítettek a tanulók! Ne feledkezzen el a százalékformátum beállításáról sem!

Ha elkészült mentse el a munkafüzetet 10_feladat_kész néven a saját számítógépére!

Videó a feladat megoldásáról